Zagrożenia dla bezpieczeństwa pracownika w czasie wykonywania pracy wynikają nie tylko z możliwości uszkodzenia ciała. Szkodliwość warunków pracy polega też na ciągłym lub czasowym przebywaniu w warunkach, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu. Ograniczenia w tym zakresie wprowadzają współczynniki dopuszczalnego stężenia, takie jak NSDP.
Co to jest NSDP?
Skrót NSDP można rozszyfrować jako Najwyższe Dopuszczalne Stężenie Pułapowe. Określa zawartość szkodliwych substancji w środowisku pracy, których w żadnym wypadku nie można przekroczyć. To współczynnik pierwszy raz użyty w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pojawia się tam w towarzystwie stężeń NDSCh (najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe) i NDS (najwyższe dopuszczalne stężenie).
Jakie elementy obejmuje NSDP?
Rozporządzenia o NSDP obejmuje kilka wariantów zagrożeń, jakie występują w miejscu pracy. Wymienionych jest kilkaset substancji toksycznych wraz z precyzyjnymi wartościami granicznymi. Ponadto rozporządzenie wskazuje na wartości skrajne zapylenia substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Za szkodliwe czynniki zostały uznane też ultradźwięki, wibracje i hałas. Dla każdej z tych grup zjawisk także wskazano bardzo precyzyjne wartości graniczne.