Kontrola jakości budowli i spoin ma kluczowe znaczenie dla żywotności obiektu. Zanim wykonawca zdecyduje się sprawdzić newralgiczne miejsca za pomocą nowoczesnych technologii, przeprowadza się badania wizualne. Doświadczeni specjaliści za pomocą kontroli wzrokowej są w stanie wychwycić większość błędów w spoinie. Jakich metod używa się do przeprowadzenia badania wizualnego?
Badania wizualne – co to oznacza?
W wielu przypadkach kiepską jakość spoiny można ocenić już po jej obserwacji. Badania wizualne to podstawowa metoda kontrolna, którą jednak przeprowadzają specjaliści. Inspektorzy oceniają w niej jakość wykonanego połączenia, wykorzystując do tego oko nieuzbrojone lub bardziej zaawansowane przyrządy badawcze. W ten sposób można też oceniać jakość elementów już użytkowanych lub po przebytym wypadku.
Badania wizualne należą do metod nieniszczących, co oznacza, że nie wpływają one negatywnie na jakość elementu. Nie ma konieczności pobierania próbki ani żadnego oddziaływania na konstrukcję. Do przeprowadzenia kontroli potrzebne jest jedynie przygotowanie badanego miejsca, usunięcie pozostałości spawalniczych, a także obiektów, które mogłyby utrudniać dostęp inspektorom.
Metody prowadzenia badania wizualnego
Badania wizualne to szereg procesów, które dobiera się w zależności od warunków technicznych i potrzeb. Najbardziej powszechną metodą jest ocena wzrokowa tak zwanym „gołym okiem”. Eksperci oceniają wizualnie cały ścieg spawalniczy, jego ciągłość i jakość. Sprawdzają też, czy spoina została wykonana w miejscu i sposób wskazany przez projektanta. Prace prowadzone są w odległości przynajmniej 60 centymetrów od spoiny w miejscach, gdzie jest dostęp do materiału. Powierzchnia musi być oczyszczona z odprysków i nie może być pomalowana.
Badania wizualne wykonuje się także przy kontroli spoiny w rurach i kanałach. To w nich stosuje się nowoczesne endoskopy wprowadzane do wnętrza rur. Z ich pomocą można nie tylko ocenić ciągłość i jakość spoiny, ale także charakterystykę materiału. W szczególnych przypadkach badania wizualne prowadzone są za pomocą dronów. Te urządzenia są w stanie dotrzeć do miejsc znajdujących się poza zasięgiem człowieka. Z drona można ocenić nie tylko szczegóły konstrukcji, ale także zgodność wykonania z całych obiektów z założeniami projektu.
Badania wizualne – podstawowa metoda kontrolna
Badania wizualne zawsze zlecane są jako pierwsze przy kontroli spoiny. Jeśli konstruktor, wykonawca lub inny zleceniodawca poleca wykonanie dodatkowych badań z wykorzystaniem fal magnetycznych i ultradźwiękowych, zawsze muszą je poprzedzić badania wizualne. Jeśli w wyniku takiej kontroli nie zostaną wykryte poważniejsze nieprawidłowości, można przystąpić do wdrożenia kolejnej metody badawczej.
Do badań wizualnych zawsze warto skierować najbardziej doświadczonych inspektorów z odpowiednimi kwalifikacjami. Tylko oni są w stanie wychwycić anomalia w spoinie i materiale, które zazwyczaj potwierdzają późniejsze dodatkowe badania.