Jak przebiegają badania magnetyczno-proszkowe i na czym polega ta metoda?

Badania magnetyczno-proszkowe należą do powszechnie stosowanych metod badania spoin. Wykorzystuje się w nich właściwości magnetyczne niektórych materiałów. Przedstawiamy metodę zaliczaną do najskuteczniejszych badań nieniszczących.

Do oceny jakości spoiny i gotowego produktu wykorzystuje się różnego rodzaju metody badawcze. Ich przeprowadzenie ma wychwycić błędy i zapobiec utracie parametrów konstrukcji wraz z upływem czasu. Badania magnetyczno-proszkowe to jedna z najchętniej zlecanych metod kontroli jakości konstrukcji. Jest łatwa do przeprowadzenia, niedroga i dająca bardzo jednoznaczne wyniki.

Badania magnetyczno-proszkowe – co to jest? 

Badania nieniszczące to grupa działań kontrolnych, które mają ocenić jakość i strukturę materiału. Za pomocą nowoczesnych urządzeń technicznych, zjawisk fizycznych i właściwości niektórych materiałów można precyzyjnie wychwycić wszystkie anomalia w materiale. Badania magnetyczno-proszkowe (MT) to jedna z metod powszechnie stosowanych w przemyśle. Wykorzystuje się ją głównie do kontroli spoiny, ale także wyrobów hutniczych. 

Badania magnetyczno-proszkowe polegają na stworzeniu pola magnetycznego w badanym elemencie. Kontrola przepływu fali i ich rozproszenia pozwala na ocenę struktury wewnętrznej i zewnętrznej spoiny. Zakrzywienie pola i jego załamanie oznacza miejsca występowania anomalii. Precyzyjnie obrazuje to układ proszku, który bierze udział w badaniu. W metodach magnetyczno-proszkowych stosowany jest proszek barwny lub fluorescencyjny. 

Przebieg badania magnetyczno-proszkowego 

Badania magnetyczno-proszkowe spoin prowadzone są na gotowych konstrukcjach po zakończonym procesie spawalniczym. Podłoże należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić, usuwając z niego plamy ze smarów, kurz i wilgoć. Żeby efekt badania była lepiej widoczny, zaleca się pomalowanie podłoża białą farbą podkładową. Dopiero wówczas można rozsypać proszek magnetyczny czarny lub fluorescencyjny. 

Pole magnetyczne wytwarzane jest za pomocą specjalnych głowic przykładanych do badanego elementu. Istnieje kilka metod wytworzenia pola, które różnią się lokalizacją biegunów magnetycznych. Pod wpływem pola drobinki proszku układają się na powierzchni w konkretne wzory. Za pomocą wzorników można odczytać charakterystykę ułożenia proszku i wskazać miejsca, w których występują anomalia. 

Zobacz także:  Jakie są zalety stosowania statycznej próby rozciągania?

Skuteczność badań magnetyczno-proszkowych 

Badania magnetyczno-proszkowe są uznawane za metodę niezwykle skuteczną. Przeprowadzone zgodnie z normami jakościowymi i przez wykwalifikowanych pracowników są w stanie wykryć zmiany o rozmiarach setnych części milimetra. Taka precyzja i dokładność stawia metodę magnetyczno-proszkową wśród najskuteczniejszych badan nieniszczących. 

Uzyskanie dokładnego wyniku badania jest możliwe tylko po uprzednim bardzo precyzyjnym przygotowaniu podłoża. Przeprowadzenie badań i ocenę wyników należy powierzyć wykwalifikowanym inspektorom NDT. Tylko wówczas można liczyć na sumienne wykonanie prac i potwierdzenie ich odpowiednim protokołem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
badania penetracyjne

Na czym polegają badania penetracyjne i jak je przeprowadzić?

Następny artykuł
badania ultradźwiękowe

Na czym polegają badania ultradźwiękowe i jak je przeprowadzać? 

Zobacz też