Badania nieniszczące (NDT) – rodzaje i zalety

Badania nieniszczące – co to jest? Pod tą nazwą kryje się zespół metod diagnostycznych, które są narzędziami badawczymi dla celów określenia wszelkich właściwości przedmiotów użytkowych. Kluczową cechą badania ndt jest brak jego wpływu na eksploatacyjną funkcję badanych obiektów. Są one przeprowadzane, by wykryć takie wady materiału, jak brak jednorodności czy ciągłości, jednocześnie wszelkich zmian – pęknięć, ubytków korozyjnych i erozyjnych. W takich badaniach specjalizuje się między innymi firma Technic – Control.
Badania nieniszczące

Badania nieniszczące – rodzaje


Dostępne metody badań nieniszczących można poddać rodzajowej klasyfikacji. Badania wizualne VT, polegające na bezpośrednim diagnozowaniu i ocenie powierzchni obiektu, wykorzystują narzędzia prostej optyki, na przykład lustro, lupę, ale również bardziej złożone – endoskop i wideoendoskop. Badania ultradźwiękowe UT są niezbędna podczas pomiarów grubości materiału, połączeń spawanych lub określenia gabarytów wady. Ich działanie opiera się na określeniu upływu czasu pomiędzy nadaniem impulsu dźwięku a echem wydobywającym się po drugiej stronie materiału. Wyniki mogą okazać się jednak nie do końca precyzyjne, najlepiej traktować je jako badanie uzupełniające.

Do zdiagnozowania pęknięć szlifierskich, rozwarstwienia, czy określenia porowatości wykorzystywane są badania penetracyjne PT. Opierają się one na wykorzystaniu zjawiska wnikania cieczy w powierzchniowe szczeliny. Kolejnym rodzajem są badania magnetyczno-proszkowe MT. Te polegają na magnesowaniu badanego elementu oraz określaniu magnetycznego pola rozproszenia, pojawiającego się w miejscu nieciągłości materiału. Natomiast badania radiograficzne RT to wprowadzenie do obiektu promieniowania X lub gamma oraz rejestracji obrazu radiometrycznego prześwietlanego obiektu na błonie radiograficznej. Taki proces pozwala uzyskać wyniki w postaci radiogramu. Ma to na celu wykrycie nieciągłości materiału.

Zalety badań nieniszczących

Badania nieniszczące (NDT) pozwalają określić szeroki zakres danych o stanie urządzenia bez ingerencji w jego właściwości. Dostępne rodzaje badań są niezwykle zróżnicowane, dlatego można jest swobodnie dostosować do badanego materiału lub konkretnej wady. Ponadto są uniwersalne – można je wykorzystywać na każdym etapie funkcjonowania przedmiotu. Diagnozie można poddawać również prototypy. Jednocześnie wyniki takich badań są bardzo wnikliwe i szczegółowe, a zastosowanie kilku rodzajów badań tworzy dokładną analizę. Warto również wskazać brak wysokich kosztów – nieingerowanie w przedmiot gwarantuje wychwycenie wad bez narażania na straty i koszty.

Zobacz także:  Na czym polegają badania penetracyjne i jak je przeprowadzić?

Dlaczego Technic-Control?

Laboratorium jest liderem w branży przeprowadzania badań nieniszczących. Lata doświadczeń, ponieważ Technic-Control jako firma prywatna działa już od 1989, jak również profesjonalizm, pozwoliły ugruntować marce wysoką pozycję na rynku tej dziedziny. Wykwalifikowane zaplecze techniczne gwarantuje przeprowadzenie kompleksowych badań nieniszczących, ale nie tylko. Firma oferuje również usługi poboczne, m.in. organizowanie egzaminów dla spawaczy wg norm europejskich i amerykańskich. Technic-Control pomimo upływu lat, nie staje w miejscu, lecz nieustannie aktualizuje swoją wiedzę. I tak oprócz klasycznych technik wykorzystanych podczas badań ndt, firma oferuje również metody znacznie bardziej zaawansowane, jak na przykład weryfikacja atestów wyrobów metalowych metodą rentgenowskiej analizy fluorescencyjnej – XRF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Lico spoiny

Lico spoiny – czy jest najważniejszą częścią spawu?

Następny artykuł
Samochód dla spawacza

Samochód dla spawacza – jaki model wybrać?

Zobacz też