Czym są badania makroskopowe materiałów?

Badania makroskopowe to metoda kontroli próbek, mająca na celu określenie jej właściwości. Ocenę przeprowadzają specjaliści okiem nieuzbrojonym lub w powiększeniu. Poznaj możliwości, jakie daje badanie próbek metodami makroskopowymi.
badania makroskopowe

Ocena jakości próbek materiałów pozwala określić ich właściwości i parametry techniczne. Części konstrukcji i pojedyncze produkty mogą być poddawane badaniom makroskopowym. Na ich podstawie specjaliści są w stanie określić wiele ważnych parametrów i cech. W jaki sposób prowadzone są badania makroskopowe i jakie anomalie są w stanie wykazać? 

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z wygrajmarzenia.pl

Badania makroskopowe – definicja 

Kontrola jakości gotowych elementów i próbek wyrobów jest jednym z istotnych etapów wszystkich procesów produkcyjnych. Badania makroskopowe to rodzaj badań niszczących, w których ocena jest dokonywana wizualnie okiem nieuzbrojonym lub w powiększeniu maksymalnie trzydziestokrotnym. Przeprowadzenia takiej kontroli jest konieczne do uzyskania certyfikatów i potwierdzenia spełniania norm jakościowych. Badania konkretnych cech mogą wymagać również zleceniodawcy. 

Co można wykryć w badaniach makroskopowych?

Przyjmuje się założenie, że wszelkie odchyłki w strukturze materiału powodują jego osłabienie. Dlatego badania makroskopowe są skoncentrowane na wykryciu wad strukturalnych. Ocena wizualna wcześniej przygotowanych próbek umożliwia znalezienie takich nieprawidłowości jak:

  • pęknięcia;
  • zawalcowania;
  • wytrącenia innych pierwiastków;
  • szczeliny i pory podpowierzchniowe;
  • zmiana struktury materiału.

Ponadto badania makroskopowe umożliwia ocenę właściwości i charakterystyki samego materiału. Specjaliści są w stanie ocenić strukturę i wielkość ziaren, rodzaj zanieczyszczeń innymi pierwiastkami, a także charakterystykę pęknięć. 

Sposób przeprowadzania badań makroskopowych

Do badania makroskopowego potrzebna jest próbka materiału o określonych wymiarach. Może to być wycinek konkretnego materiału, spoiny, a nawet gotowy wyrób. Próbkę trzeba przygotować do przeprowadzenia badania, usuwając z niej czynniki utrudniające kontrolę. Standardowo jest to szlifowanie papierami o drobnych ziarnach, następnie wytrawianie, a na końcu suszenie. Ważne jest, żeby uwidocznić wewnętrzną strukturę  badanego elementu.

W profesjonalnych laboratoriach wynik badań makroskopowych jest przedstawiany za pomocą odpowiednich raportów. Protokół z badan zawiera nie tylko opis próbki, ale także dokumentację zdjęciową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie zrobotyzowane

Co to jest spawanie zrobotyzowane – charakterystyka procesu

Następny artykuł
Spawanie zderzaka

Spawanie zderzaka – jak naprawić pęknięty element?

Zobacz też