Kompendium wiedzy o WPQR – jak go uzyskać i jakie płyną z niego korzyści? 

Kwalifikowanie procesu spawania potwierdza, że łączenie wykonane w zaprezentowany sposób jest skuteczne. Uzyskanie certyfikatu WPQR pozwala na stworzenie procedur spawania dla poszczególnych stanowisk. W jaki sposób można zdobyć certyfikat?
wpqr

Spawanie polega na stopieniu i łączeniu ze sobą materiałów. Choć każda metoda spawalnicza jest podobna, efekt pracy zależy od różnych parametrów ustawianych na urządzeniu i cechach własnych materiału. WPQR to rodzaj certyfikatu, który potwierdza, że dane ustawienia i sposób pracy przynoszą konkretne rezultaty. 

Co to jest WPQR i do czego upoważnia? 

Procesy spawania różnią się między sobą wieloma czynnikami. Pracownicy korzystają z innych maszyn, pracują na innych materiałach i preferują nieco inne ustawienia spawarek. Jednak ostatecznie to właściciel zakładu odpowiada za jakość i trwałość łączenia, dlatego przygotowuje procedury dla pracowników. WPQR to certyfikat, który potwierdza, że instrukcja wykonywania przynosi właściwe efekty. 

Pojęcie WPQR pochodzi od angielskiego sformowania Welding procedure qualification record i oznacza protokół uznania technologii spawania. Protokół przygotowują odpowiednie jednostki certyfikujące, które sprawdzają wstępne procedury i badają jakość łączenia przygotowanego na ich podstawie. Ostateczny dokument zawiera wszystkie informacje niezbędne do uznania wstępnej instrukcji technologicznej spawania za poprawną. 

Uzyskanie WPQR jest fundamentem do wykonywania profesjonalnych usług spawalniczych. Na podstawie certyfikatu przygotowuje się też ostateczne instrukcje technologiczne dla spawaczy, czyli WPS.

Kwalifikacja technologii spawania – jak ją zdobyć? 

Przyznawaniem kwalifikacji spawania zajmuje się wiele firm, które uzyskały możliwość certyfikowania technicznego, takie jak TUV. Żeby zdobyć certyfikat WPQR, należy przejść konkretną ścieżkę formalną, która składa się z następujących etapów:

  • przeprowadzenie prób spawalniczych;
  • przygotowanie wstępnej instrukcji spawania pWPS;
  • wykonanie złącza próbnego na podstawie instrukcji;
  • przeprowadzenie badań wytrzymałościowych w laboratorium;
  • po uzyskaniu pozytywnego rezultatu, przyznanie kwalifikacji WPQR.

Dopiero kiedy jednostka certyfikująca wyda pozytywną opinią na temat próbki spawania, można przygotować instrukcje stanowiskowe. Badania wykonywane są dla każdej metody spawania, a także prowadzenia prac na materiałach o określonych cechach lub wymiarach. Wobec tego jedna firma może dysponować nawet kilkudziesięcioma certyfikatami. 

Zobacz także:  Rysunek spawalniczy – sposoby oznaczania spoin

Kwalifikacje WPQR są swego rodzaju wizytówką, która potwierdza profesjonalizm firmy spawalniczej. Ułatwia też utrzymanie jakości produkcji i optymalizowanie wydajności pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
twardość stali

Twardość stali – sposoby pomiaru i wyrażania parametru wytrzymałościowego 

Następny artykuł
oznaczenie spoin

Oznaczenie spoin na rysunkach technicznych – symbol spoiny i inne informacje o połączeniu spawanym