Na każdym rysunku technicznym linia spawania pokazana jest za pomocą pogrubionej linii prostej. Oznacza ona jedynie miejsce wykonania łączenia, jednak nie wskazuje na szczegóły spoiny. Takie informacje przekazuje dopiero rysunek spawalniczy, wykonywany przez projektantów. Co można z niego wyczytać?
Podstawowe oznaczenia na rysunku spawalniczym
Rysunek spawalniczy to podstawowe narzędzie pracy spawaczy, równie ważne, jak sama maszyna. To właśnie na rysunku znajdują się wszystkie informacje dotyczące wykonywanego spawu. Po przeczytaniu rysunku spawacz dowie się nie tylko o tym, jakie elementy mają zostać ze sobą połączone i w którym miejscu będzie przebiegała spoina, ale także jak ją wykonać.
Zastanawia cię, ile zarabia spawacz? Kliknij: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-spawacz
Właśnie rodzaj i wymiary spoiny są najważniejszymi informacjami przekazywanymi za pośrednictwem rysunku spawalniczego. Sposób połączenia ze sobą dwóch elementów może mieć znaczenie dla ostatecznego wyglądu konstrukcji. Częściej jednak spoina dobierana jest na podstawie warunków, w jakich będzie pracował element.
Na rysunku najczęściej oznacza się następujące rodzaje spoin:
- czołowe – najpopularniejszy typ łączenia, w którym dwa elementy mają płaszczyzny spawania skierowane równolegle do siebie. W ramach łączeń czołowych wyróżnia się kilka wariantów zależnych od kształtu przygotowanych powierzchni;
- pachwinowe – stosuje się je w sytuacji, kiedy płaszczyzny spawania znajdują się prostopadle do siebie, a oznakowanie ma kształt trójkąta prostokątnego. W ramach spoin pachwinowych oznacza się dodatkowo lico spawu, którego kształt określa linia poprowadzona nad przeciwprostokątnym bokiem trójkąta.
Ponadto stosuje się mniej popularne kształty spoin, takie jak otworowe, brzeżne i grzbietowe, które są pochodnymi wspomnianych. Spoiny można podzielić również na jednostronne i dwustronne. W tym przypadku projektant określa, czy dla jakości wystarczy spoina prowadzona tylko po jednej stronie łączenia, a może konieczne są dwie.
Rysunek spawalniczy – czego dotyczą pozostałe oznaczenia?
Pozostałe oznaczenia na rysunku spawalniczym to odnoszą się do wymiarów spoiny. Podawane są w postaci kilku liczb, najczęściej w jednym ciągu, gdzie kolejno może być podawana długość spawu, szerokość, kąt nachylenia powierzchni, a także parametry spoiny podawane za pomocą wartości numerycznych.
Na rysunku spawalniczym mogą znaleźć się także oznaczenia dotyczące koniecznych kontroli spawu. Jeśli łączenie ma mieć wyjątkowe parametry lub odporność, możesz zauważyć oznaczenia literowe. Do najważniejszych należą:
VT – podstawowe badania wizualne przy widocznych spawach;
PT – badania penetracyjne;
LT – szczególne badania szczelności;
UT – badania ultradźwiękowe.
Rysunek spawalniczy jako narzędzie pracy
Rysunek spawalniczy to wyjątkowo skomplikowana odmiana rysunku technicznego. Dla osób spoza branży może wydawać się zupełnie niezrozumiały. Jednak poznając odpowiedni klucz, można łatwo rozszyfrować rysunek spawalniczy i korzystać z niego, niczym z każdego innego narzędzia w pracy.