Instrukcja pWPS – po co się ją tworzy i co zawiera? 

Różne technologie spawania, materiały i parametry maszyn dają spawaczom wiele możliwości. Jednak często łączenia musi być przeprowadzone zgodnie z konkretnymi normami i parametrami. Właśnie takie zostają ustalone na podstawie pWPS.
pWPS

W każdym zakładzie produkcyjnym i remontowym powinno być opracowane pWPS. Wstępna instrukcja technologiczna spawania podaje najważniejsze parametry potrzebne do wykonania optymalnego połączenia. 

Co to jest pWPS i jakie informacje zawiera?

Popularne określenie pWPS to wstępna instrukcja technologiczna spawania (z języka nagielskiego – preliminary Welding Procedure Specification). Jest to instrukcja dla spawacza wskazująca, w jaki sposób ma wykonywać łączenia elementów. W instrukcji zawarte są informacje dotyczące metody spawania, doboru podstawowych materiałów, ustawienia parametrów i inne. 

Na podstawie pWPS wykonuje się złącze próbne, które następnie trafia do odpowiedniego laboratorium, gdzie wykonywane są badania jakościowe. Po pozytywnym przejściu badania można uzyskać kwalifikację techniczną, przyznawaną przez UDT, TŐV itp. 

Dlaczego tworzy się pWPS? 

Spawacz jest mistrzem w swoim fachu i jeśli spaw się nie kruszy, a połączenie wytrzymuje ręczny test zginania, wszystko powinno być dobrze. Po co zatem pWPS? Konkretny rodzaj i jakość spawu są wymagane przez niektórych klientów, a szczególnie zajmujących się urządzeniami przenoszącymi spore obciążenia. Łączenie wykonane na podstawie pWPS potwierdzonego pozytywną opinią UDT, a nawet znakiem ISO, gwarantuje konkretną jakość.

Skuteczność pWPS i wykonywanie łączeń zgodnie z normami ma sens tylko w sytuacji, kiedy spawacze przestrzegają instrukcji. Zastanów się zatem, czy podczas jej przygotowania nie zasięgnąć opinii najbardziej doświadczonych z nich. 

Zobacz także:  Kompendium wiedzy o WPQR – jak go uzyskać i jakie płyną z niego korzyści? 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rysunek spawalniczy

Rysunek spawalniczy – sposoby oznaczania spoin

Następny artykuł
energia liniowa spawania

Czym jest energia liniowa spawania, jak ją obliczyć i zastosować w pracy?