Czym jest spoina brzeżna i w jakich sytuacjach jest stosowana? 

Spoina brzeżna to metoda łączenia cienkich elementów stalowych w sposób doczołowy. Wykorzystywana jest głównie do spawania blach stalowych, a do przeprowadzenia pracy nie potrzeba spoiwa. Poznaj inne cechy spoiny brzeżnej.
spoina brzeżna

Różne metody spawalnicze pozwalają na łączenie ze sobą materiałów na wiele sposobów. Spoina brzeżna to rodzaj łączenia, który okazuje się skuteczny przy spawaniu cienkich elementów stalowych. Wymaga wcześniejszego przygotowania materiału, jednak proces łączenia przebiega bardzo szybko. 

Charakterystyka spoiny brzeżnej 

Cienkie płaskowniki, blachy i inne elementy stalowe są stosunkowo trudne do łączenia za pomocą spawania. Spoina brzeżna to metoda łączenia materiałów o niewielkiej grubości, która zapewnia stabilne połączenie przy minimum pracy. Polega na zgrzewaniu ze sobą krawędzi blachy, które wcześniej są przygotowywane w szczególny sposób. Nie wymaga stosowania spoiwa, a łączenie powstaje tylko pod wpływem wytworzenia wysokiej temperatury. 

Spoina brzeżna stosowana jest w złączach nazywanych doczołowymi i złączach kątowych przylgowych. Powszechnie wykorzystuje się ją przy łączeniu blach o grubości poniżej 3 mm, a także cienkich płaskowników. Sprawdza się głównie przy łączeniu blach na rąb stojący i leżący, a także przy wszelkich naprawach blacharskich. Zalecana jest w miejscach, gdzie standardowe metody mogłyby doprowadzić do przegrzania materiału. 

Spoina brzeżna – oznaczenia na rysunku 

Spoina brzeżna nie należy do powszechnie stosowanych szwów spawalniczych, dlatego jej oznaczenie nie jest tak oczywiste, jak spoin czołowych i pachwinowych. Przy odrobinie wyobraźni bez trudu rozpoznasz ją na rysunkach spawalniczych. Jej kształt przypomina dwie duże litery J ustawione na podstawie, które są skierowane do siebie pionowymi liniami. 

Spoina brzeżna na rysunkach z reguły nie zawiera dodatkowych oznaczeń. Jest wykonywana bez użycia spoiwa, dlatego nie ma konieczności zaznaczania szerokości ściegu. Może się zdarzyć oznakowanie, które określa ciągłość ściegu, jednak są to przypadki sporadyczne i najczęściej spaw ma charakter ciągły. 

Zobacz także:  Spoina pachwinowa – rodzaje połączenia spawanego i oznaczenia na rysunku

Spoina brzeżna – sposób wykonywania

W przypadku wszystkich spoin kluczem do wykonania solidnego połączenia jest odpowiednie przygotowanie materiału. Spoina brzeżna układana tylko na cienkich blachach, również wymaga przygotowania. Blacha musi mieć oczyszczone i gładkie krawędzie, jednak to nie wszystko. Konieczne jest jej wygięcie i przygotowanie do wykonania spawu. 

Jeśli chcesz łatwo wykonać spoinę brzeżną, musisz wywinąć brzegi obu odcinków blachy. Będą one miały zaokrąglone końcówki, a obie krawędzie powinny tworzyć lico. Do przygotowania blachy wykorzystuje się specjalne walce, a w warsztatach są to giętarki. Przygotowany w ten sposób materiał należy ustabilizować, co zapobiegnie jego przemieszczeniu się podczas prac spawalniczych. 

Spoina brzeżna to metoda wymagająca bardzo precyzyjnego przygotowania materiału. Samo wykonanie łączenia jest jednak bardzo proste i proces nie zajmuje wiele czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spoina przerywana

Co to jest spoina przerywana i kiedy można ją wykonywać? 

Następny artykuł
Spoina obwodowa

Spoina obwodowa – szczególny rodzaj spoin wykonywanych w otworach 

Zobacz też