Oznaczenia elektrod spawalniczych – czego można się z nich dowiedzieć?

Oznaczenia elektrod spawalniczych to symbole, które pozwalają na szybką ocenę właściwości tego akcesorium. Dzięki nim można szybko dobrać elektrodę odpowiednią do rodzaju prowadzonej pracy. Przedstawiamy najważniejsze oznaczenia.
oznaczenia elektrod spawalniczych

Elektrody stosowane są w większości metod spawalniczych. Występują w technikach spawania łukiem spawalniczym. Część z nich ulega stopieniu w czasie spawania, inne pozostają w całości, a niektóre dodatkowo wytwarzają gazy osłonowe. Przedstawiamy najważniejsze oznaczenia elektrod otulonych, topliwych i nietopliwych. 

Co to jest elektroda?

Elektrody są elementami niezbędnymi do prowadzenia prac w spawalnictwie. Zanim zatem omówimy oznaczenia elektrod spawalniczych, warto wyjaśnić samo pojęcie elektrody. Jest to element stosowany podczas spawania łukowego w metodach MIG, MAG i TIG. Elektroda wywołuje i utrzymuje łuk elektryczny, czyli zamknięty obieg energii pomiędzy dwoma łączonymi elementami. Ponadto w technice MMA ma za zadanie wytworzenie osłony gazowej potrzebnej do wykonania prawidłowego połączenia. 

Wszystkie elektrody mają podobną budowę i składają się z metalowego rdzenia. W elektrodach przeznaczonych do spawania MMA stosuje się dodatkowo otulinę. Pod wpływem wysokiej temperatury rdzeń topi się, tworząc dodatkowe spoiwo. W zależności od rodzaju materiału spawanego, a także planowanych cech spawu, wybiera się elektrody wykonane z konkretnych materiałów. Oznaczenia elektrod spawalniczych umożliwiają szybką ocenę składu i typu elektrody.

Podział i oznaczenia elektrod spawalniczych otulonych

Elektrody otulone to akcesoria stosowane w najstarszej metodzie, czyli MMA. W czasie pracy otulina spala się, tworząc dodatkowo gaz osłonowy. Elektrody można podzielić ze względu na rodzaj otuliny i jej właściwości. Należą do nich:

  • elektrody z otuliną rutylową (symbol R) – najbardziej popularne i uniwersalne elektrody. Mogą być stosowane do spawania cienkich elementów, a także pracy wykonywaj w każdej pozycji. Przed spawaniem nie wymagają suszenia;
  • elektrody w otulinie celulozowej (symbol C) – ich cechy pozwalają na pracę w każdej pozycji bez wcześniejszego suszenia. Sprawdzają się przy pracach w trudnych warunkach i można używać ich na podłożach gorzej przygotowanych;
  • elektrody w otulinie kwaśnej (symbol A) – wykonuje się z nich estetyczne gładkie spoiny, które mają płaskie lico i przeciętne właściwości mechaniczne. Elektrody nie wymagają suszenia przed pracą, a można stosować je przy spawaniu w dowolnej pozycji;
  • elektrody w otulinie zasadowej (symbol B) – spoiwo jest elastyczne, dlatego z ich pomocą można wykonywać trwałe i gładkie połączenia. Można wykonywać pracę w większości pozycji, poza pionową z góry w dół. Sprawdzają się także przy pracy w niskich temperaturach, jednak przed rozpoczęciem pracy trzeba je suszyć;
  • elektrody specjalne – stosowane w pracach wymagających szczególnych właściwości i są połączeniem dwóch z wyżej wymienionych.
Zobacz także:  Symbol spoin – podstawowe informacje o typach spoiny

Uniwersalne oznaczenia elektrod spawalniczych

Przy pozostałych technikach spawalniczych także stosuje się odpowiednie symbole. Oznaczenia elektrod spawalniczych topliwych dotyczą ich zastosowania do konkretnych materiałów i metod spawania. Tutaj wyróżnia się następujące oznaczenia:

  • Elektrody ES – są wykorzystywane do łączenia stali niskostopowych w technice spawania połączeniowego;
  • Elektrody EŻ – oznaczenia elektrod spawalniczych przeznaczonych do spawania żeliwa;
  • Elektrody EN – elektrody stosowane do napawania spoiny;
  • Elektrody E + symbol metalu – elektrody wykorzystywane do spawania materiałów z metali nieżelaznych.

Dodatkowe oznaczenia elektrod spawalniczych stosowane są przy nietopliwych akcesoriach wykorzystywanych w metodzie TIG. Tutaj symbole mają postać kolorów i wskazują na zastosowanie elektrody, a także rodzaj napięcia, jakim można wykonywać pracę. 

Czytelne oznaczenia elektrod spawalniczych umożliwiają szybki wybór akcesoriów najlepiej odpowiadających danej pracy. Znajomość podstawowych oznaczeń i stosowanie właściwych elektrod sprawi, że spoina będzie trwała i estetyczna. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dyrektywa ciśnieniowa

Dyrektywa ciśnieniowa i jej wpływ na sieci w Polsce 

Następny artykuł
symbol spoin

Symbol spoin – podstawowe informacje o typach spoiny