Jedną z umiejętności, którą musi posiąść każdy spawacz, jest czytanie rysunku technicznego. Jest to wymagane choćby do odnalezienia miejsca i sposobu wykonania łączenia. Symbol spoin jest prostą grafiką, która w precyzyjny sposób wskazuje rodzaj potrzebnego połączenia. Już na tej podstawie doświadczony spawacz będzie wiedział, jak przygotować materiał i rozplanować prace.
Symbol spoin na rysunku technicznym
Spawanie to najskuteczniejszy i najbardziej popularny sposób łączenia metali. Dobre parametry łączenia i uniwersalne zastosowanie sprawiają, że spoiny mają rozmaite kształty. Symbol spoin to oznaczenie, które w plastyczny sposób pokazuje, jaki rodzaj spoiny ma być zastosowany. Jest to informacja przekazywana od konstruktora do wykonawcy, a dodatkowo wzbogacana jest innymi danymi. Symbol spoin dokładnie omawiany jest na każdym kursie spawalniczym. Informacje o tych oznaczeniach będą przydatne także w pracy inżynierów i konstruktorów.
Symbol spoin znajdziesz na rysunku spawalniczym. Umieszczany jest w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego obiektu, a strzałka wskazuje miejsce wykonania spoiny. Symbol jest wzbogacony dodatkowo literami i cyframi, które określają precyzyjnie parametry spoiny. W przypadku spoin dwustronnych symbol może być podwójny, a osią symetrii staje się tu linia wymiarowa.
Symbole spoin czołowych
Spoiny czołowe to najpopularniejszy typ połączenia. Stosuje się je w przypadku zespajania ze sobą elementów krótkimi krawędziami. W ten sposób łączy się płaskowniki, grubsze blachy i profile. Symbol spoin czołowych wskazuje tu na sposób przygotowania materiału. Może być przedstawiony w następujący sposób:
- czołowa I – krawędzie spawanych elementów są pionowe i równoległe do siebie;
- czołowa V – krawędzie ścięte pod kątem;
- czołowa Y – krawędzie ścięte pod kątem, a w dolnej części pionowe i równoległe do siebie;
- czołowa U – krawędzie zaokrąglone w dolnej części;
- czołowa 1/2 – oznaczenia stosowane przy spoinach typu V, Y i U, w których jedna krawędź ma pozostać pionowa, a druga jest formowana.
Pozostałe symbole spoin
Poza spoinami czołowymi w spawalnictwie stosuje się także inne rodzaje łączeń. Do najczęściej spotykanych na rysunku symboli spoin należą:
- spoiny pachwinowe – mają kształt trójkąta prostokątnego, w którym pionowy bok zawsze skierowany jest w lewo bez względu na lokalizację spoiny;
- spoiny brzeżne – przypominają dwie litery J odwrócone do siebie pionowymi ściankami;
- spoiny grzbietowe – oznaczenia podobne do spoin czołowych I i V, a rodzaj zastosowanego łączenia wynika z innych elementów na rysunku;
- spoiny otworowe – poprzeczna linia z dwoma pionowymi odcinkami na obu końcach.
Jakie inne informacje zawiera symbol spoin
Symbol spoin to tylko jedna z informacji, jaka znajduje się na rysunku spawalniczym. Poza grafiką w opisie łączenia znajdziesz także wartości liczbowe i literowe. Oznaczają one dokładne wymiary spoiny, określają jej ciągłość, a także ilość szwów.