Lico spoiny często jest jedyną widoczną częścią wykonanego połączenia. Może być wykonane w różnych technikach, a jego powierzchnia nie zawsze jest wypukła. Zawsze jednak lico powinno mieć estetyczny wygląd, ponieważ poddawane jest ocenie wizualnej przez specjalistów. Poznaj najważniejsze cechy lica spoiny.
Co to jest lico spoiny?
Prace spawalnicze polegają na połączeniu materiału poprzez rozgrzanie jego krawędzi, stopienie ich, a następnie zespojenie ze sobą. W efekcie pracy powstaje spoina, czyli fragment materiału przetopionego o nieco innej strukturze. Lico spoiny to wierzchnia cześć tego miejsca, która widoczna jest po zakończeniu spawania. Niezależnie od metody spawalniczej, parametrów materiału i kształtu spoiny, lico zawsze jest widoczne.
Jaki kształt ma lico spoiny?
W definicji, lico spoiny to zewnętrzną część, która powstaje od strony układania materiału. Musi mieć określone wymiary, które obliczane są na podstawie proporcji grubości łączonych elementów. Szerokość lica ma też związek z szerokością elektrody, jaką jest wykonywane połączenie. Nie powinno się stosować elektrod węższych niż 1/3 szerokości lica. W przypadku materiałów o grubości ponad 10 mm spoina przebiega symetrycznie po obu stronach łączenia, dlatego będziesz miał do czynienia z dwoma licami.
Poza wymiarami istotny jest także kształt powierzchni lica. Najczęściej jest ono półokrągłe i wypukłe, co wiąże się z powstawaniem nadlewu nad powierzchnią łączenia czołowego. Jednak przy połączeniach pachwinowych kształt lica spoiny może być prosty lub wklęsły, a zależy to od wskazań konstruktora. Na rysunku technicznym jest to znakowane za pomocą linii prowadzonej nad symbolem połączenia pachwinowego. Wypukłość lub wklęsłość lica najczęściej uzyskuje się poprzez odpowiednio dobrane ustawienia na spawarkach, a zatem szybkość podawania drutu lub napięcie.
Niezależne od kształtu, lico spoiny powinno być gładkie i nie może się łuszczyć, ani pękać. Nie mogą znajdować się na nim także szczeliny i wyraźne ślady łączenia. Wspomniane objawy uznawane są za błąd technologiczny i poprawność wykonania spawu może być zakwestionowana.
Czy lico spoiny można szlifować?
Na wielu forach internetowych i wśród specjalistów można dowiedzieć się, że lico spoiny nie może być szlifowane. Jako argument podaje się założenie, że lico spawu powinno mieć taki kształt, żeby szlifowanie było niepotrzebne. Choć trudno z tym polemizować, zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby lico spawu wyszlifować. Szczególnie na krawędziach spoiny, gdzie jeszcze nie ma odpowiedniej ciągłości, prace szlifierskie są wskazane.
Lico spoiny często badane jest pod względem wytrzymałości, przepuszczalności, a także poddawane badaniu wzrokowemu. Nie jest najważniejszą częścią łączenia, jednak z pewnością najbardziej widoczną i wpływa na opinię o całym połączeniu.