Interesuje cię samodzielny montaż drzwi? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym sprawnie i bezproblemowo osadzisz skrzydła. Koniecznie się z nimi zapoznaj!
Samodzielny montaż drzwi nie jest skomplikowany. Dlatego warto dowiedzieć się, jak się do niego przygotować i jak poprawnie go wykonać!
Samodzielny montaż drzwi – na co zwracać uwagę przy zakupie skrzydeł?
Jeśli chcesz samodzielnie wykonać montaż drzwi, to musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest wykończenie mieszkania. Nie rozpoczynaj montażu, zanim nie wykończysz podłogi i ścian (mogą być niepomalowane). Osadzenie ościeżnicy w świeżo otynkowanej ścianie może spowodować wybałuszenie lub pękanie niektórych elementów. Kolejną bardzo ważną sprawą jest dokładne zmierzenie otworu. Potrzebna będzie zarówno szerokość, jak i wysokość wnęki. Pamiętaj, że otwór musi być minimum 5 mm większy od futryny. Warto też już wcześniej określić, czy drzwi mają być lewe, czy prawe.
Jak poprawnie wymierzyć drzwi z ościeżnicą?
Nie jesteś pewien, jak prawidłowo powinno wykonać się pomiar drzwi z ościeżnicą? Zacznij od sprawdzenia wysokości otworu przy obu jego krawędziach oraz szerokości na górze i na dole. Jeśli wymiary nie są identyczne, to przyjmij ich niższą wartość. W następnej kolejności dokonaj pomiaru przekątnych, nie zapomnij też o zmierzeniu grubości ścian. Warto tu zaznaczyć, że wymiary drzwi z ościeżnicą muszą być dopasowane do wnęki drzwiowej. Jeśli zmierzysz tylko same skrzydła, to musisz liczyć się z tym, że zakupione drzwi z futryną mogą się nie zmieścić do otworu.
Montaż ościeżnicy – pierwszy krok
Pierwszym etapem montażu drzwi jest zamontowanie ościeżnicy. Zazwyczaj dostarczana jest ona w całości, ale bywa tak, że klient otrzymuje ją w elementach, które musi ze sobą połączyć. Wykonuje się to za pomocą dołączonego kleju, śrub i klamer. Po zmontowaniu ościeżnicy trzeba umieścić ją w otworze, tak aby pozostało trochę luzu, który zostanie wypełniony pianką montażową. Warto użyć klinów stabilizujących, dzięki czemu łatwiej będzie ustawić poziom i pion oraz dokonać ewentualnych poprawek. Gdy pianka stwardnieje, to należy przyciąć jej wystające elementy – po czym umieścić listwy maskujące.
Montaż drzwi – drugi krok
Montaż drzwi jest kolejnym krokiem. Jest to bardzo łatwe zadanie. Wystarczy osadzić je w zamontowanej ościeżnicy. Bardzo ważną kwestią jest tutaj odpowiednie wyregulowanie zawiasów. Należy tak dokręcić lub odkręcić śruby, aby skrzydła swobodnie się poruszały i nie otwierały się samodzielnie.
Montaż klamki – trzeci krok
Montaż klamki jest ostatnim etapem samodzielnego osadzania drzwi. W każdych skrzydłach znajduje się przygotowany otwór na klamkę i mechanizm zamykający. Czynności, jakie należy tu wykonać, nie powinny sprawić nikomu trudności. Wystarczy wsunąć mechanizm do otworu i przykręcić, a następnie przyłożyć rozetkę, umieścić w nim trzpień i nasunąć na niego jedną klamkę. Drugą klamkę należy umieścić na trzpieniu z drugiej strony skrzydła. Na koniec trzeba mocno dokręcić wszystkie śruby – najłatwiej wykonać to za pomocą klucza imbusowego.
Jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do samodzielnego montażu drzwi?
Zastanawiasz się, co będzie ci potrzebne do samodzielnego montażu drzwi? Podstawą są tutaj narzędzia służące do pomiaru, czyli poziomica, miarka, kątownik. Przydatne będą również poduszki montażowe lub drewniane kliny. Przygotować także należy rozpieraki poziomujące, piankę montażową, taśmy zabezpieczające oraz klej montażowy. Nie można też pominąć takich narzędzi jak śrubokręt i wiertarka. Warto również sprawdzić, czy w zestawie ze skrzydłami znajdują się elementy mocujące (kotwy, wkręty, śruby). Jeśli ich nie ma, to należy je dokupić. Z tymi akcesoriami montaż na pewno będzie łatwiejszy.
Nie ma wątpliwości, że można samodzielnie zamontować drzwi. Jeśli jednak stwierdzisz, że nie jesteś w stanie tego wykonać, to skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy nie tylko odpowiednio dobiorą skrzydła, ale i prawidłowo je zamontują.