Proces spawania obejmuje wiele metod, w których wykorzystywane są różne urządzenia i zjawiska fizyczne. Jednym z ciekawych sposobów na szybkie wykonywanie połączenia jest spawanie doczołowe za pomocą zgrzewarek. Ta metoda wykorzystywana jest głównie do łączenia profili o niewielkich przekrojach. Charakteryzuje się krótkim czasem pracy, a także skutecznym łączeniem na całej powierzchni elementu.
Spawanie doczołowe – co to jest i jak przebiega?
Łączenie elementów stalowych o niewielkiej powierzchni styku jest zadaniem trudnym. Nie zawsze istnieje możliwość wykonania spawu tradycyjnymi metodami, a z pewnością jest to bardzo czasochłonne. Dlatego alternatywnym sposobem jest spawanie doczołowe, nazywane także zgrzewaniem. Zaletą tej metody jest stworzenie połączenia na całej powierzchni styku, a nie tylko na krawędziach.
Proces polega na nagrzaniu oporowym elementów połączonych ze sobą stykowo. Wykorzystuje się do tego specjalne zgrzewarki, gdzie sfazowane odcinki materiału umieszczane są w szczękach, a następnie dociskane do siebie. Przepływający prąd elektryczny prowadzi do nagrzania elementów i stopienia ich krawędzi. Widocznym efektem zakończonego spawania doczołowego jest wypływka stopionego metalu w miejscu łączenia. Proces pojedynczego zgrzewania zajmuje zaledwie kilka sekund.
W jakich sytuacjach stosuje się spawanie doczołowe?
Metoda spawania doczołowego najczęściej stosowana jest przy łączeniu profili stalowych zamkniętych i pełnych. Zgrzewarki mają szczęki dostosowane do okrągłych przekrojów, dlatego najczęściej z ich pomocą łączy się pręty, druty i inne pełne materiały. Zgrzewarek można używać też do spawania rur i profili zamkniętych. W tym przypadku jednak światło wewnętrznego otworu może się zmniejszyć przez wypływki.
Spawanie doczołowe stosuje się głównie w warsztatach i zakładach produkcyjnych. W ten sposób łączy się rolki drutu wykorzystywanego do obróbki plastycznej. Można też wykonywać połączenia koszów zbrojeniowych i innych elementów. Ten rodzaj spawania jest optymalny, jeśli łączenie ma być poddawane sporym przeciążeniom, a materiał musi stykać się na całej powierzchni.
Spawanie doczołowe w porównaniu z innymi metodami – która jest najskuteczniejsza?
Spawanie doczołowe jest metodą spawalniczą, którą trudno porównać do pozostałych, prowadzonych z wykorzystaniem standardowych maszyn. Z jej pomocą można wykonać spawanie na powierzchni całego przekroju, co jest niemal nieosiągalne dla spawarek ręcznych przy takim kształcie profili. Ponadto szybkość wykonywania połączenia i jego powtarzalność także pozostawiają w tyle inne metody.
Spawanie doczołowe może być jednak prowadzone tylko w warunkach warsztatowych, kiedy materiał jest łatwodostępny i można go przygotować w odpowiedni sposób. Duża maszyna zupełnie nie sprawdzi się w miejscach trudnodostępnych, gdzie przy łączeniu prętów nadal niezastąpione są tradycyjne spawarki.
Spawanie doczołowe jest skuteczną metodą łączenia prętów i profili stalowych. Można w ten sposób wykonać bardzo pewne spawy. Sprawdza się jednak głównie przy pracach warsztatowych.