Spawanie punktowe – na czym polega i gdzie się stosuje?

Spawanie punktowe to metoda polegająca na łączeniu elementów bez przesuwu źródła ciepła. Stosowana jest do łączenia trwałego lub tymczasowego wyrobów o niewielkiej grubości. Sprawdź, na czym polega ta technika i gdzie znajduje zastosowanie.
spawanie punktowe

Spawanie polega na połączeniu elementów metalowych poprzez stopienie ich krawędzi i zespolenie materiału. Zazwyczaj wykonuje się spoinę przez całą długość styku elementów. W szczególnych przypadkach można prowadzić spawanie punktowe, w którym spoinę zastępują pojedyncze zgrzewy. Takie połączenie może mieć równie dobre właściwości i sporo ciekawych zalet. 

Co to jest spawanie punktowe?

Nie zawsze wykonywanie podłużnej spoiny przez całą krawędź łączonych elementów jest najlepszym sposobem na ich zespojenie. Spawanie punktowe to proces spawalniczy, w którym spoina nie ma charakteru ciągłego, a jedynie postać pojedynczych zgrzewów. Także będziesz działał na elementy łączone intensywnym źródłem ciepła, jednak łączenie powstanie w kilku punktach w odpowiedniej odległości od siebie.  

Spawanie punktowe sprawdza się przy łączeniu elementów o grubości do 2 mm, które są ułożone na zakładkę. Czasem nazywane jest też spawaniem jednostronnym, ponieważ prowadzi się je zawsze od zewnętrznej strony, a miejsce łączenie widoczne jest po obu. Nie ma tu spoiny, a dochodzi jedynie do zgrzania dwóch elementów ze sobą. 

Spawanie punktowe metodą TIG 

Metoda TIG to najpopularniejsza technika spawalnicza, która jest wykorzystywana do spawania punktowego. Wykorzystuje się w niej elektrodę wolframową nietopliwą, łuk spawalniczy, a także gaz osłonowy neutralny. Spawanie musisz zacząć od takiego osadzenia elektrody, żeby jej szczyt wystawał minimalnie poza krawędź dyszy spawalniczej. 

Spawanie punktowe TIG polega na przyłożeniu w jednym miejscu dyszy spawarki, a następnie uruchomieniu urządzenia. Powstanie łuk spawalniczy i wysoka temperatura, która doprowadzi do zgrzania ze sobą dwóch blach. Do wykonania zgrzewu wystarczy utrzymanie dyszy w wybranym miejscu przez kilka sekund. Następnie możesz ułożyć dysze w odległości kilku centymetrów w jednej linii i wykonać drugi zgrzew. Żeby połączenie było trwałe i estetyczne, musisz bardzo dokładnie wyregulować ustawienia spawarki. 

Zobacz także:  Kiedy spawanie wydechu się opłaca i jak to zrobić? 

Kiedy i gdzie stosuje się spawanie punktowe?

Spawanie punktowe to proces wykorzystywany w dwóch szczególnych sytuacjach. Pierwszą z nich jest łączenie cienkich elementów w miejscach niewymagających wysokiej estetyki. Łączy się w ten sposób szczególnie cienkie blachy, które przy spawaniu ciągłym mogłyby ulec odkształceniu lub przegrzaniu. Spawanie punktowe sprawdza się przy łączeniu części karoserii samochodowych, blach osłonowych w sprzętach AGD i pracach budowlanych. 

Spawanie punktowe to także metoda wykorzystywana przy różnego rodzaju naprawach. Sprawdzi się przy łataniu wyrwy w elementach blaszanych. Wykorzystywane jest również przy pracach blacharskich w obrębie samochodów. W ten sposób możesz wykonać wstępne połączenie przed ułożeniem właściwej spoiny ciągłej. Elementy zostaną ustabilizowane względem siebie, dlatego nie będą powstawały odkształcenia i łatwiej możesz ułożyć spoinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie bloku silnika

Spawanie bloku silnika – metody spawalnicze i technika

Następny artykuł
spawanie zbiornika paliwa

Przyczyny uszkodzenia i metody spawania zbiornika paliwa 

Zobacz też