Spawanie prętów zbrojeniowych – najważniejsze zagadnienia

Ułożenie koszów zbrojarskich wymaga miejscowego spawania prętów zbrojeniowych. Prace wykonuje się w warsztatach produkcyjnych lub na budowie. W każdym z tych miejsc trzeba stosować się do przepisów norm dotyczących konstrukcji stalowych.
spawanie prętów zbrojeniowych

Zbrojenie ścian, fundamentów i innych konstrukcji żelbetowych odpowiada za trwałość tej konstrukcji. Przenosi obciążenia i siły rozciągające, zapobiegając pękaniu betonu. Żeby jednak kosze zbrojarskie spełniły swoje zadanie, muszą być prawidłowo wykonane. Spawanie prętów zbrojeniowych jest jednym z elementów prac budowlanych, od którego zależy jakość całej konstrukcji. Jak spawać pręty, żeby wydłużyć żywotność obiektu?

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z humanwsieci.pl

Spawanie prętów zbrojeniowych – normy jakościowe 

Konstrukcje zbrojenia od początku podlegały pod przepisy prawa budowanego, które niewiele wyjaśniało w kwestii spawania prętów zbrojeniowych. Dopuszczano spawanie, jednak nie było żadnych dodatkowych norm określających jakość spoiny. Wobec tego jakość spawanych prętów często pozostawiała wiele do życzenia. 

Sytuacja zmieniała się diametralnie w 2018 roku, kiedy doczekaliśmy się znowelizowania normy PN-EN 1090-2. Ten dokument zawiera szereg norm dotyczących wykonania i przeznaczenia konstrukcji stalowych, a także metod kontroli jakości. Wprowadzono klasy konstrukcji wraz z możliwościami ich zastosowania. Rewolucją okazało się zaliczenie zbrojenia do konstrukcji stalowych i podporządkowanie go normom obowiązującym dotychczas w innych dziedzinach. 

Jakimi technikami można spawać pręty zbrojeniowe?

Wspomniana norma nakłada na producentów przygotowanie instrukcji stanowiskowej do spawania prętów zbrojeniowych. Wskazuje też kilka technik spawalniczych, które można zastosować do spawania elementów konstrukcji zbrojenia. Za dopuszczalne uznaje się metody spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego, a zatem MAG. Można tu zastosować zarówno elektrody pełne, jak i proszkowe, a nawet drut samoosłonowy. Ponadto pręty można spawać elektrodą otuloną, czyli metodą MMA.

O czym pamiętać przy spawaniu prętów zbrojeniowych?

Dla utrzymania wysokiej jakości i poziomu bezpieczeństwa zbrojenia, wszystkie prace musisz prowadzić zgodnie z zaleceniami instrukcji WPS. Warto jednak przypomnieć kilka podstawowych zasad dotyczących spawania prętów zbrojeniowych.

Zobacz także:  Jakie elektrody do spawania w pionie wybrać - przegląd i poradnik

Pręty zawsze należy łączyć na zakładkę, układając spoinę po obu stronach. Łącznie nie może znaleźć się w miejscach newralgicznych, czyli na odcinkach zmiany kierunku lub wysokości konstrukcji. Spawanie prętów zbrojeniowych musi poprzedzić ich kontrola. Stal nie może być pokryta korozją, a powierzchnia musi być czysta i sucha. 

Prowadząc spawanie prętów zbrojeniowych na budowie, nie możesz zapominać o gazach osłonowych. W naturalnych warunkach może dochodzić do ich zdmuchiwania, w efekcie czego jeziorko spawalnicze nie będzie miało osłony. Musisz chronić gaz przed podmuchami wiatru i prowadzić prace w miejscach osłoniętych. W przeciwnym razie jakość spoiny będzie wątpliwa, materiał zacznie się kruszyć i nie przejdzie odbioru jakości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie drutem proszkowym

Spawanie drutem proszkowym metalicznym – na czym polega?

Następny artykuł
lutowanie

Lutowanie – technika, zastosowanie i najważniejsze sposoby lutowania

Zobacz też