Spawanie rurociągów i rur przemysłowych

Spawanie rurociągów jest najlepszym sposobem na łączenie ze sobą prostych odcinków rur. Proces spawalniczy stosuje się w warunkach budowy, a także w pracach warsztatowych. Poznaj technikę spawania rurociągów i możliwe do zastosowania metody spawalnicze.
spawanie rurociągów

Rury to elementy konstrukcyjne podłużne o przekroju poprzecznym. Wykonuje się je z różnych materiałów, w wielu średnicach i wykorzystuje do różnych zadań. Najczęściej przydają się do przygotowania sieci pneumatycznych, wykorzystywanych do transportowania płynów, gazów i zawiesin. Jak połączyć rury ze sobą, żeby stworzyły szczelny rurociąg?

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z cosmobar.pl

Rurociągi w przemyśle 

Trwałe i stabilne połączenie ze sobą prostych odcinków rur wykonuje się głównie metodami spawalniczymi. Za pomocą wysokiej temperatury można nagrzać materiał i zespolić ze sobą poszczególne części. Spawanie rurociągów jest procesem powszechnie stosowanym przy pracach montażowych. Stosuje się je we wszystkich zakładach przemysłowych, w instalacjach domowych i użytkowych. 

Odpowiednio dobrana technika spawalnicza i prawidłowo przeprowadzona praca sprawiają, że połączenie jest trwałe i stabilne. Nie tylko nie ulega uszkodzeniom mechanicznym, ale także zapewnia swobodny przepływ mediów wewnątrz. 

Metody spawanie rurociągów 

Rurociągi wykonywane są z różnych materiałów o rozmaitych średnicach. Ze względu na taką różnorodność można dobrać bardzo dowolnie metody spawalnicze. Najczęściej do spawania rurociągów wykorzystuje się metodę TIG, czyli spawaniem elektrodą nietopliwą w osłonie gazów neutralnych. Technika pozostawia bardzo estetyczną spoinę i szybko łączy dwa elementy. Często lico spoiny dodatkowo jest spawane metodami MMA lub za pomocą migomatu. 

Żeby spawanie rurociągów zakończyło się sukcesem, rury muszą być odpowiednio przygotowane do spawania. Przy mniejszych grubościach blachy krawędzie są cięte pod kątem prostym do ścianki, a rury dociska się do siebie. Przy rurach o większych grubościach ścian, takich jak przewody ciepłownicze i przemysłowe, krawędź poddawana jest ukosowaniu. Na tak przygotowanej powierzchni układa się spoinę na całym obwodzie w kilku ściegach. 

O czym pamiętać przy spawaniu rurociągów?

Przy spawaniu rurociągów musisz szczególną uwagę zwrócić na grań spoiny, czyli jej wewnętrzną cześć. Nie możesz pozwolić na pojawienie się w tej przestrzeni zacieków i wytopionego materiału, co mogłoby zmniejszyć średnicę przepływu strumienia. Dlatego bardzo często zaleca się stosowanie poduszki wewnętrznej gazowej. Do wewnątrz rurociągu na konkretnym odcinku wpuszczany jest gaz osłonowy. Podnosi on ciśnienie wewnątrz otworu, przyspiesza tężenie, a dodatkowo zapobiega dostawaniu się do spoiny zanieczyszczeń. 

Zobacz także:  Jakie elektrody do spawania pieca wybrać? poradnik zakupowy

Niezależnie od średnicy rur i metod spawalniczych, spawanie rurociągów powinno polegać na ułożeniu spoiny na całym obwodzie łączenia. Spoina musi być równa i gładka także wewnątrz. Dla potwierdzenia jakości spoiny warto przeprowadzić specjalistyczne badania wizualne. Kontrola wnętrza rurociągu za pomocą endoskopów światłowodowych rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące spoiny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie bez maski

Konsekwencje spawania bez maski

Następny artykuł
spawanie ramy rowerowej

Metody spawania ramy rowerowej 

Zobacz też