Konsekwencje spawania bez maski

Spawanie bez maski nie jest rozsądną decyzją. Może dojść do naświetlenia oczu i innych nieprzyjemnych konsekwencji dla spawacza. Jest też niezgodne z przepisami bezpieczeństwa pracy. Czego możesz się spodziewać po spawaniu bez maski?
spawanie bez maski

Spawanie jest procesem, któremu towarzyszy intensywne światło i wysoka temperatura. Są to warunki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia, dlatego przy wszelkich pracach spawalniczych wymagane jest stosowanie maski. Ten obowiązek ma uchronić spawacza przed przykrymi skutkami. Jeśli jeszcze ich nie znasz, poczytaj o konsekwencjach spawania bez maski. 

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z biuletynfotograficzny.pl

Charakterystyka maski spawalniczej 

Zastanawiałeś się, dlaczego spawanie bez maski jest traktowane jako złamanie najważniejszych przepisów BHP? Maska spawalnicza to jeden z elementów nieodłącznych w procesie spawania. Jej budowa chroni twarz przed wysoką temperaturą, jak powstaje w procesie spawania. Dodatkowo jest wyposażona w przyciemniane szkło, które pozwala obserwować proces spawania pomimo iskrzącego się łuku spawalniczego. Jej budowa zapewni ci zatem nie tylko bezpieczeństwo, ale także poprawi komfort pracy. 

Spawanie bez maski – naświetlone oczy 

Wielu początkujących spawaczy decyduje się na spawanie bez maski. Najczęściej wymówką jest wykonanie zaledwie kilku krótkich ściegów. Tymczasem nawet krótkotrwałe narażenie na intensywne światło, jakie towarzyszy pracy z łukiem elektrycznym, może doprowadzić do naświetlenia oczu. 

Objawem naświetlonych oczu jest intensywne szczypanie i ból narządów wzroku. Oczy stają się przekrwione, a ból potęguje spoglądanie w stronę światła. Uciążliwe objawy nie przechodzą nawet po zamknięciu powiek, a dodatkowo towarzyszy temu obfite łzawienie. Taka sytuacja może utrzymywać się nawet do 24 godzin po naświetleniu, co znacznie ogranicza możliwość normalnego funkcjonowania. 

Nie ma dobrego sposobu na leczenie naświetlenia oczu. Ulgę po spawaniu bez maski może przynieść stosowanie kropel do oczu, okładów z plastrów ziemniaków, a także lodu. Niestety po tak nieodpowiedzialnym zachowaniu, najlepsze będzie przeczekanie w ciemnym pomieszczeniu. 

Zobacz także:  Ile można zarobić na spawaniu - poradnik dla początkujących

Spawanie bez maski – inne konsekwencje 

Nie tylko naświetlone oczy są konsekwencją spawania bez maski. Przy układaniu spoiny często dochodzi do powstawania odprysków, które mogą dosięgnąć twarzy spawacza. Rozgrzany płynny metal nawet w niewielkich ilościach może poczynić znaczne szkody na twarzy. Stosowanie maski ogranicza też w dużym stopniu zatrucie gazami emitowanymi w czasie spawania. 

Spawanie bez maski może przynieść też przykre konsekwencje zawodowe. W wielu zakładach pracy odkrycie spawacza wykonującego pracę bez zabezpieczenia maską jest równoznaczne z zakończeniem z nim współpracy. W najlepszym wypadku musisz liczyć się z konsekwencjami w postaci nagany, a nawet mandatu BHP. Musisz się zastanowić, czy poświęcenie kilku sekund na włożenie maski do wykonania pojedynczego ściegu nie jest dla ciebie korzystniejsze. 

Na rynku znajdziesz wiele modeli masek, zarówno do prac profesjonalnych, jak i dla majsterkowiczów. Na portalach aukcyjnych można kupić używane maski w bardzo przystępnych cenach. Wobec tego spawanie bez maski należy potraktować jako wyjątkowy brak odpowiedzialności i niedbałość o własne zdrowie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spawanie zbiornika paliwa

Przyczyny uszkodzenia i metody spawania zbiornika paliwa 

Następny artykuł
spawanie rurociągów

Spawanie rurociągów i rur przemysłowych

Zobacz też