Laboratorium badawcze – czym się zajmuje?

Laboratorium badawcze

Rynek związany z laboratoriami badawczymi jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów obecnej gospodarki. 

Eksperci wchodzący w skład zespołów pracujących w tego rodzaju placówkach wykorzystują najnowsze technologie, oferując swe usługi różnego rodzaju przedsiębiorstwom. W celu osiągnięcia znacznie większego sukcesu oraz pozyskania szerszego grona klientów laboratoria starają się o uzyskanie akredytacji.

Laboratoria badawcze – zakres działalności

Wszelkie laboratoria badawcze nie są nowością na rynku jednak w obecnych czasach, ich rola jest o wiele bardziej istotna w wielu dziedzinach takich jak między innymi fizyka, biologia czy chemia.

Zakres badań tego typu placówek może być nawet bardzo szeroki. Zależy on od profilu działalności określonego ośrodka. Mogą one się skupiać na testowaniu wszelkiego rodzaju opakowań lub testowaniu żywności czy leków.

W razie potrzeby dokonania specjalistycznych badań niezwykle wartościowych próbek, których ponowne pobranie nie jest możliwe, warto skorzystać z usług akredytowanego laboratorium badawczego.

Placówka posiadająca odpowiedni certyfikat określany mianem akredytacji przeprowadza badania w całkowicie fachowy i specjalistyczny sposób, a poza tym oferuje najlepsze możliwe warunki ich przeprowadzania.

Rodzaje laboratoriów badawczych

W zależności od charakterystyki badań, jakie przeprowadzane są w różnego rodzaju laboratoriach, można wyróżnić kilka rodzajów tego typu placówek obecnych na rynku. Badania przeprowadzane w tych ośrodkach skupiają się na różnych gałęziach nauki czy przemysłu.

Laboratoria badawcze dzielą się na:

  • medyczno-biologiczno-chemiczne – ten rodzaj laboratoriów zajmuje się głównie badaniem żywych organizmów, jakimi są bakterie wirusy czy grzyby. Z powodu częstego badania toksycznych substancji w tego typu placówkach najwyższym priorytetem jest sterylność.
  • fizyczne – w tych ośrodkach badania skupiają się na ciałach stałych, fizyce materiałowej oraz cząstkach elementarnych.
  • pomiarowe – te laboratoria zajmują się dokonywaniem pomiarów wielkości fizycznych oraz udoskonalaniem procedur pomiarowych
  • przemysłowe – placówki te przeprowadzają badania sprzętu oraz wszelkiego rodzaju materiałów a poza tym zajmują się także badaniem aerodynamiki.
  • społeczne – takie ośrodki badają reakcje na wiele rodzajów bodźców społecznych w formie indywidualnej lub grupowej.

Należy pamiętać, że każde rzetelne laboratorium badawcze poddaje się akredytacji polegającej na przyznaniu placówce odpowiednich znaków jakości oraz certyfikatów.

Akredytowane laboratorium badawcze HMS

Jednym z akredytowanych placówek badawczych jest laboratorium HMS. Jest to ośrodek zajmujący się szeroko rozumianymi badaniami antykorozyjnymi.

Laboratorium to posiada szeroką ofertę specjalistycznych badań wykorzystujących nowoczesny sprzęt. Do badań oferowanych przez laboratorium badawcze HMS należą:

Poszukując odpowiednich badań przeprowadzanych przez rzetelny ośrodek, warto brać pod uwagę niezbędną akredytację posiadaną przez laboratorium badawcze HMS.

Ponadto ten ośrodek prowadzi także badania poza zakresem akredytacji jak przykładowo badania mechaniczne czy badania właściwości farb.

Akredytacja

Proces akredytacji jest wyznacznikiem oraz dowodem jakości usług laboratoriów badawczych. Przyznanie akredytacji świadczy także o warunkach panujących w określonych placówkach oraz o rzetelności ich badań.

Akredytacje przyznawane są przez Polskie Centrum Akredytacji, które poddaje każde z laboratoriów badawczych niezbędnym rygorystycznym testom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łuk spawalniczy

Czym jest łuk spawalniczy i jak wpływa na proces spawania?

Następny artykuł
spawanie plastiku

Spawanie plastiku – najważniejsze założenia i techniki